Murova - najstarejši del Jesenic
Vas sredi mesta
Koliko nog je šlo po tej poti? Koliko težkih misli in neizpolnjenih sanj se je izgubilo med prvimi jeseniškimi selišči … Danes ta košček mesta ponuja lep sprehod.
Je najstarejše naselje Jesenic, ki leži na pobočju Mirce. Prvi podatki o tem naselju segajo v leto 1469 in pričajo o tem, da so bile prve hiše na Murovi lesene; nekatere med njimi so se ohranile do danes in sicer kot najstarejšo hišo štejejo Pračkovo hišo, sledijo pa ji Resmanova, Pavlekova in Markeževa. V kompleks stare Murove sodi tudi cerkev sv. Lenarta.
Kosova graščina
Samo mogočni gospodarji in njihovi najbližji so vstopali vanjo, v njej živeli in se z njo ponašali.
Zdaj je našemu mestu v ponos. Razstavljene umetnine, prikaz zgodovine in čarobni prostor za srečne vzdihe: da, za vedno …
Kosovo graščino je leta 1521 zgradil zakupnik celjskih grofov Žiga Dietrichstein. Nad balkonskimi vrati je ohranjen belopeški grb, v virih pa jo omenjajo tudi kot “stari belopeški grad”. V 18. stoletju so si lastništvo podajali Khevenhüllerji s Koroške, knezi Eggenbergi in grofje Trillegkh. Leta 1812 jo je kupil trgovec Frančišek Pavel Kos in jo leta 1821 obnovil. Po njem je graščina dobila današnje ime. Konec 19. stoletja je stavbo od Kranjske industrijske družbe odkupila jeseniška srenja. V njej so bili do leta 1915 prostori ljudske šole, med obema vojnama uradi, sodišče in zapori.
V obnovljeni graščini je od leta 1985 v prvem nadstropju stalna razstava novejše zgodovine Jesenic. V pritličju je galerija za občasne razstave in ohranjena zaporniška celica z razstavo o raznarodovalni politiki na Gorenjskem. V drugem nadstropju pa sta občinska protokolarna in poročna dvorana.
V Kosovi graščini so na ogled stalne razstave o okupatorjevem terorju v letih 1941 do 1945 in o zgodovini delavskega gibanja v 19. in 20. stoletju ter NOB na Jesenicah. V pritličju je galerija, kjer se menjavajo različne likovne in muzejske razstave.
Cerkev sv. Lenarta na Jesenicah
Vanjo se zatekajo tisti, ki jim moč sakralnega objekta veliko pomeni. In tisti, ki se v njej priklonijo zgodovini …
Postavili so jo na začetek Murove, najstarejšega dela Jesenic. Prvič je bila omenjena leta 1460. Posvečena je bila sveti Mariji Magdaleni in šele kasneje svetemu Lenartu.
Zgrajena je bila v gotskem stilu, v 18. stoletju pa so z baročnim okrasjem prekrili stene v prezbiteriju. Cerkev sv. Lenarta je bila večkrat obnovljena in preurejena. Danes velja za enega najlepših sakralnih objektov na Jesenicah.