Stara rudna pot
Tematsko urejena Stara rudna pot nas popelje v preteklost in nam predstavi delčke iz vsakdana ljudi, ki so kopali in tovorili železovo rudo na tem območju.
Zanimivosti ob poti: muzejsko območje Stara Sava, Gornjesavski muzej (Slovenski železarski muzej, Muzej delavske kulture Jesenic), Kosova graščina, najstarejši del mesta – Murova, kapelici Sv. Barbare na Pejcah, Cerkev Sv. Križa v Planini pod Golico, nekdanje rudarsko območje Savske jame, narcisni travniki v maju.
Čas hoje: 3 h 30 min
Višinska razlika: 600 m
Zahtevnost: delno zahtevna pot
Po stari rudni poti so skoraj štiristo let prevažali železovo rudo iz rudnikov v Savskih jamah do fužinarskega naselja Stara Sava. Za prevoz rude so vozniki – furmani uporabljali vozove, imenovane žlajfe. Vlekli so jih majhni voli – terci. Na strmini so vozu odstranili zadnja kolesa, da je drsel po tleh in s tem zaviral. Na najbolj strmem delu poti so najbolj vidni sledovi zaviranja, ki jim rečemo "glajžni" (kolesnice). Zaradi težkega tovora in strme poti je večkrat prišlo do nezgode. Kjer se je zgodila nesreča s smrtnim izidom, so včasih postavili leseno znamenje – "marterl" in nanj narisali nesrečni dogodek. Na začetku in na koncu najbolj strmega dela, ki se mu reče čez Pejce, sta postavljeni kapelici sv. Barbare, zavetnice rudarjev. Pri zgornji kapelici so se vozniki odpočili in pregledali vprego, pri spodnji kapelici pa so naredili postanek za popravilo vprege. Rudarji so poleg sv. Barbare, ki goduje 4. decembra, častili tudi sv. Florjana, zaščitnika pred ognjem, ki ima god 4. maja. Oba dneva sta bila za rudarje praznika, dela prosta dneva.
Rudna pot poteka mimo cerkve sv. Križa. Ob poti je viden vhod v Karlov rov. V bližini so bile postavljene pražilne peči ˝roštance˝. Vanje so v plasteh naložili butare in rudo, ki so jo "roštali" – pražili in potem spustili v trimetrska pravokotna korita z vodo, da je odstranila nečistoče. Zaradi pranja rude je bil tukajšnji potok temno obarvan, zato so ga poimenovali Črni potok. Delo v rudnikih v Savskih jamah so urejali različni pravni dokumenti. Med njimi je najstarejši Ortenburški rudarski red iz leta 1381, kjer je tudi prva omemba Jesenic.
Podoživite tisti čas in se z družino odpravite na izlet »v preteklost«. Ob najavljenem izletu skupine vas lahko na poti srečajo zgodovinski liki (fužinar in lastnik rudnikov Viktor Ruard, upravitelj rudnikov Heinrich Fessel in rudar Tona Hribar), ki vedo veliko povedati o rudarstvu in železarstvu v teh krajih.
Zloženka Stara rudna pot (slo verzija)
Zloženka Stara rudna pot (ang verzija)
Zloženka Savske jame (ang verzija)
Zloženka Zgodovinski liki na Stari rudni poti